Na osiedlach, a także posesjach coraz częściej są widoczne wiaty na odpady. Chociaż wiata na śmieci nie jest obowiązkową, to chętnie są stawiane, ponieważ rozwiązują problemy związane ze składowaniem i wywozem śmieci.
Jakie zalety ma wiata na śmieci?
Chociaż wiata na śmieci nie jest konieczna do wstawienia na terenie każdej nieruchomości, to już segregacja odpadów jest regulowana prawnie i wymagana. Odpady można segregować na wiele sposobów – najważniejsze jest, aby służby komunalne mogły je odebrać i były rozdzielone.
Śmieci mogą być segregowane w pomieszczeniach gospodarczych lub wyznaczonych miejscach, w których położone jest kilku kubłów. Jednak z takiego miejsca, z pewnością uwolnią się tzw. przykre zapachy. Dlatego, aby uniknąć takiej sytuacji, a także zabezpieczyć odpowiednio opady, warto zastosować obiekt, jakim jest wiata na śmieci.
Postawienie takiej konstrukcji na posesji lub obok bloku mieszkalnego ma wiele zalet. Przede wszystkim wiata na śmieci pozwala zasłonić miejsce składowania śmieci. Kosze na śmieci są włożone wewnątrz wiaty. Dzięki temu miejsce składowania odpadów zyskuje na estetyczności. Taka konstrukcja również pozytywnie wpływa na samą segregację. Jak to możliwe?
Osoba segregujące odpady może wygodnie wkładać śmieci do wiaty. Nawet jeśli będą miały miejsce opady atmosferyczne, to śmieci nie będą mokre i nie będę wydzielać brzydkich zapachów. Zadaszenie chroni również osobę wkładająca odpady do wiaty przed zmoknięciem.
Omawiając zalety, nie sposób nie wspomnieć również o bardzo prostych formalnościach. Montaż wiaty można zrobić bardzo sprawnie, ponieważ wystarczy wygospodarować odpowiednie miejsce, a także środki finansowe do kupienia takiego obiektu.
Wiata na śmieci – jakie przepisy kształtują wznoszenie takiego obiektu?
Każda wiata na śmieci jest regulowana przez przepisy budowlane oraz warunki techniczne. Obecnie wystarczy zgłosić plany posadowienia takiego obiektu na posesji. Jeśli wiatę chcą postawić właściciele domów jednorodzinnych, wystarczy wydzielić miejsce.